România va primi aproape 600 de milioane de euro prin noua etapă a Granturilor SEE și Norvegiene

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. FOTO gov.ro
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. FOTO gov.ro

România a semnat noile acorduri de cooperare în cadrul Granturilor SEE și Norvegiene cu Norvegia, Islanda și Liechtenstein, deschizând o nouă perioadă de finanțare estimată la aproximativ 600 de milioane de euro.

Memorandumurile de înțelegere au fost semnate la Palatul Victoria de ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, ministrul de Externe al Norvegiei, Espen Barth Eide, și ambasadorul Islandei în România, Friðrik Jónsson.

Fondurile vor fi utilizate pentru finanțarea unor programe în domenii considerate strategice pentru dezvoltarea României, inclusiv tranziția verde, acțiunea climatică, inovarea, cultura, coeziunea socială, consolidarea instituțiilor democratice și statul de drept.

„România își continuă parteneriatul strategic cu Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin noile Granturi SEE și Norvegiene. De la aderarea la aceste cadre de cooperare, țara noastră a beneficiat de finanțări nerambursabile în valoare de aproape 1 miliard de euro. Acești bani nu au rămas pe hârtie, ci au ajuns acolo unde contează cu adevărat: au îmbunătățit viețile oamenilor, comunitățile, școlile și instituțiile lor. Același rol, la fel de important pentru noi îl vor avea și noile granturi în valoare de aproximativ 600 milioane de euro”, a declarat Dragoș Pîslaru.

Potrivit Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, România a beneficiat deja, în cele trei perioade anterioare de programare, de aproximativ un miliard de euro prin aceste mecanisme financiare.

Noua alocare, de peste 596 milioane de euro, va finanța nouă programe naționale și va include atât continuarea unor proiecte deja existente, cât și dezvoltarea unor măsuri noi și proiecte pilot.

Un capitol distinct este dedicat societății civile. Programul destinat ONG-urilor și organizațiilor civice va fi administrat de Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile, selectată de statele donatoare în urma unui proces competitiv.

La ceremonia de semnare au participat și reprezentanți ai instituțiilor române implicate în implementarea programelor, precum și peste 40 de reprezentanți ai partenerilor instituționali din Norvegia și Islanda.

Granturile SEE și Norvegiene reprezintă contribuția financiară a Islandei, Liechtensteinului și Norvegiei pentru reducerea disparităților economice și sociale din Spațiul Economic European și pentru consolidarea cooperării bilaterale cu statele beneficiare din Uniunea Europeană.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația EUplus, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe EUplus.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*