Acordul în domeniul securității sociale dintre România și Statele Unite ale Americii va intra în vigoare la 1 septembrie 2026, după finalizarea tuturor procedurilor necesare de către partea americană. Ministerul Afacerilor Externe a anunțat că Ambasada SUA la București a transmis, pe 19 mai, notificarea oficială privind încheierea demersurilor interne necesare.
Acordul, semnat la București în martie 2023 și ratificat de România prin Legea nr. 3/2024, permite recunoașterea reciprocă a perioadelor de muncă realizate în cele două state pentru stabilirea drepturilor de pensie și aplicarea unitară a legislației în domeniul securității sociale.
Ministerul Afacerilor Externe precizează că, în lipsa acestui acord, perioadele de cotizare realizate în România și SUA nu puteau fi totalizate, ceea ce limita accesul unor persoane la drepturile de pensie pentru care contribuiseră în ambele state.
“Parteneriatul Strategic cu Statele Unite ale Americii se construieşte şi pe relația politică şi pe legăturile între oameni, pe experiențele comune şi pe dinamica mediului de afaceri. Finalizarea, astăzi, de către MAE şi Departamentul de Stat al SUA, a cadrului de implementare a acordului de recunoaştere reciprocă a beneficiilor sociale permite celor care au lucrat şi în SUA şi în România să cumuleze perioadele pentru drepturile la pensie şi permite antreprenorilor o mai bună mobilitate a resursei umane, iar asta va creşte atractivitatea investițiilor”, a declarat Oana Țoiu, ministrul afacerilor externe.
Potrivit MAE, acordul are impact direct asupra cetățenilor români și americani care au desfășurat activități profesionale în ambele state, facilitând accesul la beneficii sociale și creșterea mobilității profesionale.
Documentul va intra oficial în vigoare în prima zi a celei de-a patra luni de la notificarea diplomatică privind finalizarea procedurilor interne, respectiv la 1 septembrie 2026. Data va fi publicată prin ordin al ministrului afacerilor externe.

Be the first to comment